Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Nartorolki Quionne do stylu dowolnego – najlepsza imitacja biegu narciarskiego

Stan zapasów:: brak towaru
Cena: 1 490,00 zł 1490.00
ilość para
dodaj do przechowalni
Ocena: 4.67
Producent: quionne
Kod produktu: 856

Opis

Nartorolki Qionne – innowacyjne karbonowe nartorolki do stylu łyżwowego - imitują w bieg narciarski znacznie lepiej niż jakiekolwiek nartorolki innych producentów. Zastosowano rewelacyjny most z elastycznym zawiasem z kompozytu włókna węglowego i niezniszczalnych elastomerów, który ugina się niemal jak narta. Koła średnica 100 mm, Waga 1 szt. bez wiązań 0,78 kg. Rozstaw kół 57 cm. Dobór do wagi biegacza: S do 50 kg, M do 75 kg, XL powyżej 75 kg

 

Quionne Tech S.L to innowacyjna Start-up z z Hiszpanii położony o podnóża Pirenejów,  którego siłą są  konstruktorzy budujący prototypy dronów, elektryczne bolidy startujące w rajdzie Dakar czy napędy do luksusowych jachtów. Jej inżynierowie konstruktorzy prywatnie pasjonują się narciarstwem biegowym – stąd pomysł na unikalną konstrukcję nartorolek Quionne które w najwyższym stopniu mają symulować bieg na śniegu.

Najważniejszym elementem nartorolek Quioenne jest most o unikalnej konstrukcji który ma zapewniać wyjątkowy komfort i amortyzację - symuluje on odbicie jak na nartach. Konstrukcja mostu nartorolki Quionne została wykona z włókna węglowego wypełnionego pianką PCV. Jej podstawową częścią jest szeroka na ok. 7 cm platforma do której montowane są wiązania. Patrząc z góry przypomina ona szeroką nartę biegową a od spodu jest zwężona podobnie jak kadłub statku. Przed widełkami gdzie zamocowane są koła „kadłub” przechodzi w zawias z włókna węglowego i elastomerów (elastomery praktycznie niezniszczalny tworzywo odporne na wielokrotne zginanie). To jest właśnie ten element konstrukcyjny nartorolek który zapewnia elastyczne odbicie.

Nartorolki Quionne produkowane są w trzech sztywnościach mostów, przeznaczonych dla użytkowników o różnej masie ciała:

  • S do 50 kg
  • M do 75 kg
  • XL powyżej 75 kg

Jak wyjaśnia producent - nie ma górnej granicy wytrzymałości mostów – to jest tylko kwestia preferencji biegacza. Nigdy dotąd nie było przypadku złamania się nartorolek Qionne.

Most ma rozstaw osi 570 mm. Osie kół nartorolek Quionne, są wyżej niż platforma, do której montowane są wiązania - stopa znajduje się więc poniżej osi kół. Zwiększa to stabilność jazdy. Most jest zawieszony nisko nad podłożem 46 mm to znacznie mniej niż w innych nartorolkach do stylu łyżwowego (np. Marve Skating 620 XC 56 mm).
Koła o średnicy 100 mm i szerokości 24 mm o prędkości 2, czyli średniej pomiędzy wolnymi kołami treningowymi., są takie jak np. w nartorolkach Swenor czy SRB. Charakteryzują się dobrą trwałością i przyczepnością na suchych i mokrych asfaltach.

Waga jednej sztuki z kołami bez wiązań 0,78 kg - są stosunkowo lekkie, znacznie lżejsze, niż inne nartorolki na mostach kompozytowych.

Odwzorowanie biegu na nartach po śniegu

Zdaniem zespołu testerów teamu nabiegówkach.pl nartorolki Quionne po części imitują bieg na nartach po śniegu. Nie tylko dlatego, że jedzie się miękko i komfortowo. Dostrzegają tu podobieństwo o wiele bardziej znaczące.

„Dla jasności - nie da się stworzyć imitacji idealnej. Gumowe koło nartorolek ma nieporównywalnie większą przyczepność na asfalcie, niż narta na śniegu. Dlatego na nartorolkach zawsze będzie się biegać inaczej niż na nartach. Jednak te dysproporcje można próbować minimalizować. A to udało się konstruktorom Quionne wyjątkowo.

Jedna z podstawowych różnic pomiędzy narciarską biegową techniką klasyczną a łyżwową, tkwi w czasie odbicia. Przy "łyżwie" powinno ono być dłuższe i płynnie rozłożone w czasie. Należy spokojnie uruchomić prostownik kolana i uchwycić właściwy moment. Wykonanie odbicia zbyt szybko nie pozwala na wykorzystanie energii i zamianę siły "kopnięcia" w nadanie prędkości. Odbicie zbyt krótkie i dynamiczne spowoduje wciśnięcie narty w śnieg bądź jej uślizg, a my zostaniemy w miejscu.

Tradycyjne nartorolki wyposażone w sztywne mosty i twarde koła wybaczają większość błędów technicznych. Ich konstrukcja sprawia, że niezależnie od wykonania "kopnięcia" i tak można się na nich łatwo poruszać do przodu.

Nartorolki Quionne, dzięki elastycznym "wahaczom" zachowują się trochę jak narty. Źle wykonane, zbyt krótkie, zbyt dynamiczne w pierwszej fazie, odbicie spowoduje, że siła zostanie spożytkowana na wygięcie mostów. Nartorolki zachęcają także do "kopnięcia" z przekazaniem siły na tylne koło przez pełne wyprostowanie kolana i biodra. Jeśli ktoś "kaleczy technikę", przenosi ciężar ciała na przód stopy, to nartorolka momentalnie zaczyna hamować, gdyż "zapada" się w przód, a działające siły pchają ją do tyłu. Tak jak na nartach.

- Analizując zachowanie mostów nośnych nartorolek dochodzę do wniosku, że konstruktorzy musieli szczegółowo przeanalizować biomechanikę ruchu przy kroku łyżwowym. Bez tego taka konstrukcja nie mogłaby powstać - ocenia trener Józef Michałek.

Zachowanie imitujące bieganie na nartach to jedna z największych zalet, jakie dostrzegamy w testowanym sprzęcie. Trudno wyliczyć z matematyczną dokładnością jak duże jest podobieństwo nartorolek Quionne do nart biegowych. Na pewno jednak jazda na nich o wiele bardziej przypomina bieg na nartach po śniegu, niż przy sztywnych konstrukcjach innych nartorolek obecnych na rynku.

Podobieństwo to wyraża się nie tylko techniką wykonania odbicia, ale także konsumpcją energii. Na Quionne zmęczysz się bardziej niż pokonując tę samą trasę na nartorolkach sztywnych, choć wyposażonych w identyczne koła. Dla jednych to zaleta, dla innych wada.”

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl