Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Narty biegowe porady

Rodzaje nart biegowych
Dobór nart biegowych - zasady ogólne doboru nart.
Długość nart biegowych. Jak dobrać długość nart biegowych.

Jakie kupić narty biegowe.
Tabela doboru długości kijów do nart biegowych

Jakie buty do nart biegowych wybrać
Jak dobrać rozmiar butów do nart biegowych.
Co to jest płyta NIS.
Wiązania do nart biegowych porady

Smarowanie nart biegowych z łuską.
Jakie okulary polecacie na narty biegowe



Rodzaje nart biegowych

Narty śladowe - tzw. śladówki przeznaczone do biegania rekreacyjnego i turystyki narciarskiej. Sprawdzają się zarówno na przygotowanych trasach, jak i poza szlakiem, szczególnie w terenach nizinno-pagórkowatych. Są szersze od sportowych nart biegowych, (szer. 50-70 mm), mają mocniejszą konstrukcję, wyżej uniesione dzioby zapobiegają zapadaniu się pod śnieg. W środkowej części narty – strefie odbicia mają naciętą lub wyprasowaną łuskę która umożliwia odbicie się od śniegu i bieg lub marsz. Narty śladowe najczęściej są taliowane – są najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem a na końcu nieco węższe niż w strefie dziobowej np. profil szerokość narty: 54-48-52 mm. Narty śladowe nie wymagają smarowania w strefie łuski w strefie ślizgu czyli za dziobami i przed końcem powinny być smarowane smarami ślizgowymi.
Dobre narty śladowe wykonane są z drewna z kanałami zmniejszającymi ciężar narty. Drewniana konstrukcja nart z wierzchu pokrywana jest warstwą tworzywa chroniącego nartę a od spodu warstwami tworzywa podkładowego i ślizgowego. Narty słabej jakości wykonane są z pianki polimerowej – są tańsze, gorsze mniej wytrzymałe.

Narty back country
- przeznaczone do wędrowania poza trasami, zwłaszcza w górach, gdzie występują bardzo kopne śniegi i oblodzone trawersy. Są szersze i bardziej odporne od nart śladowych. Posiadają stalową krawędź zapobiega bocznemu ześlizganiu, pomocna przy zjeździe (hamowanie pługiem) i ochrania ślizgi przed zniszczeniem.

Stalowe krawędzie są pomocne także podczas biegu w terenie płaskim po zlodzonym (zadeptanym) i zmarzniętym śniegu – tam gdzie poruszają się zarówno piesi jak i narciarze. Narty śladowe najczęściej są taliowane – są najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem a na końcu nieco węższe niż w strefie dziobowej np. profil szerokości: 68-60-65 mm. Narty śladowe nie wymagają smarowania w strefie łuski w strefie ślizgu czyli za dziobami i przed końcem powinny być smarowane smarami ślizgowymi.

Narty biegowe sportowe i rekreacyjnie na trasy przygotowane. Są proste, nietaliowane – jednakowej szerokości na całej długości nie szersze niż 48 mm. Niektóre modele mogą zwężać się w przednim i końcowym odcinku. Poza trasą nie nadają się do biegania, są zbyt wąskie, niestabilne, zakopują się w śniegu ponieważ dzioby są za nisko uniesione.
Buty i wiązania do nart biegowych wyczynowych także nie są przystosowane do wędrowania poza przygotowanymi trasami. Wiązania są zbyt delikatne – mogą nie wytrzymywać obciążeń, buty są najczęściej nieocieplone aby dobrze odprowadzać ciepło podczas biegu.

Dobór nart biegowych - zasady ogólne doboru nart.
Jakie narty biegowe wybrać?
Podstawowy wybór to decyzja czy narty do stylu klasycznego czy kroku łyżwowego.

Narty do stylu klasycznego i turystyki narciarskiej
Szerokość nart – zasada podstawowa:
Na trasy przygotowane można wybrać narty śladowe szerokości powyżej 50 mm
na tereny trudniejsze płaskie i lekko pagórkowate, leśne drogi, polany, kopny śnieg dobieramy narty szersze np ok. 60 mm lub więcej np. 68 mm
Narty na tereny trudne
Na tereny trudne, gruba warstwa śniegu, śnieg zlodzony, zbocza górskie itd. – szerokie narty typu backcountry z łuską w środkowej części ślizgu i krawędziami stalowymi wzdłuż całej narty lub tylko jej części. Stalowa krawędź zapobiega ześlizgowi bocznemu a także ochrania nartę w przypadku najechania wystający korzeń lub kamień.
W góry
Zaolecamy narty back country z stalowymi krawędziami – umożliwiają hamowanie i skręcanie „pługiem”, zjazd w skos stoku.

Długość nart biegowych. Jak dobrać długość nart biegowych.

Narty biegowe dobieramy do wagi narciarza. Im narciarz cięższy, tym narty powinny być dłuższe, ale w skrajnych przypadkach, jeżeli narciarz jest ciężki i jednocześnie niski, musimy znaleźć „kompromis” pomiędzy właściwą długością narty a wygodnym poruszaniem się na nartach. Producenci określają dane o właściwej dlugości nart w swoich katalogach.
Odradzamy stosowanie "testu kartki" polegającego na wyciąganiu kartki papieru spod nart. Grubość kartki wynosi 0,08 mm - a jak równa jest podłoga - przyjrzyjcie się sami. Jeżeli w jakimś sklepie proponują wam "test kartki" to raczej trzeba wybrać inny sklep. Wszytko opisane jest w katalogach producenta i nie ma powodu stosowania tego typu "esksperymentów". 

Jakie narty biegowe kupić?

1) Jeżeli nie zamierzamy biegać wyczynowo na nartach sportowych to należy wybrać narty śladowe z łuską. Łuska umożliwia odbicie – przesuwanie się narty do przodu.
Narty z łuską nie wymagają smarowania smarami "na odbicie". W tej grupie oferujemy SPORTEN FAVORIT (54 mm) Salomon Snowscape 7, Salomn Touring, ALPINA Touring, Alpina Energy. Umożliwiają one bieg w terenie nieprzygotowanym, nieprzetartym.
2) Osoby które chcą traktować narty biegowe jako relaks mogą wybrać nieco krótsze narty „fitness” np. SPORTEN PERUN. To także narty z łuską, ale dzięki sztywniejszej konstrukcji są o ok. 25 cm krótsze niż narty tradycyjne. Łatwiej na nich biegać (zwłaszcza gdy się uczy) i łatwiej przewieźć w aucie.
3) Narty dobieramy do wagi (a nie jak dawniej do wzrostu).
4) Szerokość nart – na łatwe ubite trasy narty mogą być węższe. Na trasy nieubite, z miękkim puszystym śniegiem narty powinny być szersze. Jeżeli zamierzamy wędrować po miękkim śniegu wybieraniu narty szerokie np. SPORTEN ADVENTURE (68 mm), SPORTEN RUBICON, FISCHER SPIEDER 62,
6) Jeżeli zamierzamy biegać w górach, polecam narty ze stalowymi krawędziami (narty back country). Stalowa krawędź zdecydowanie ułatwi hamujący zjazd „pługiem”, będzie dobrze trzymała przy przejęciu po trawersie.
Można wybrać nartę o zwykłej szerokości np. model HIGLANDER firmy SPORTEN (54 mm), ALPINA RED BIRD (54 mm),lub trochę szerszą nartę FISCHER SPIDER 62 mm. Jeżeli zamierzamy wędrować w terenie zupełnie dziewiczym – modele szersze np. Sportem Forster 60 mm lub Sportem Ranger 68 mm, Alpina Discovery 68 mm. W firmie Salomon znajdziemy narty Salomon XADV 59 GRIPP i XADV 59 GRIPP CLASSIC szer, 59 mm. Z nart szerszych XADV 69 GRIP i XADV 69 CLASSIC szer. 59 mm lub jeszcze szersze XADV 89 GRIPP i XADV 89 GRIPP CLASSIC szer, 89 mm.
7) Narty z krawędziami stalowymi polecam także dla tych którzy muszą poruszać się po nieprzygotowanych udeptanych i niekiedy oblodzonych drogach leśnych. Stalowa krawędź sprawia, że narta trzyma się nie ucieka na lodzie. Trzeba jednak pamiętać, że taka narta jest cięższa i nie jest odpowiednia do startu w biegach. Do tego celu sugeruję nartę SPORTEM HIGLANDER lub ALPINA RED BIRD (54 mm). 

Tabela doboru długości kijów do nart biegowych

Wzrost
Styl łyżwowy
Styl klasyczny
Turystyka
(cm)
(cm)
(cm)
(cm)
195
176
166
160
190
171
161
156
185
167
157
152
180
162
153
147
175
158
149
143
170
153
145
140
165
149
140
135
160
144
137
131
155
140
132
127
150
135
128
123
145
130
123
119
140
126
119
115
135
122
115
110
130
117
111
106
125
113
106
102
120
108
102
98

Tabela doboru długości nart biegowych SPORTEN

 

Buty do nart biegowych  porady– jak wybrać- krótko i na temat.

Wybierając buty do nart biegowych należy sobie odpowiedzieć na pytanie jaki rodzaj narciarstwa biegowego zamierzamy uprawiać:
♦ narciarstwo rekreacyjne i turystyczne;
♦ narciarstwo backcountry czyli narciarstwo turystyczne w trudnym terenie i na dłuższych trasach;
♦ narciarstwo sportowe – jaki styl klasyczny czy dowolny (krok łyżwowy);

Prawda podstawowa – najczęściej im droższe buty tym lepsze. Oszczędność na butach nie ma większego sensu – w zbyt słabych butach narty biegowe nie będą fajne.

Za co płacimy kupując droższe buty:

  • Odpowiednie ocieplenieMikrowłókna Thinsulate™ działają na zasadzie gromadzenia cząsteczek powietrza pomiędzy Tobą a otoczeniem. Dzięki temu, że mikrowłókna Thinsulate™ są znacznie cieńsze od większości innych syntetycznych materiałów ocieplających, są w stanie zgromadzić więcej powietrza na mniejszej powierzchni, a przez to skuteczniej izolują.
  • Przepuszczalne membrany –  np membrana Alpitex™ w butach Alpina – odprowadzające wilgoć na zewnątrz a jednocześnie nie dopuszczające wilgoci do środka.
  • CLEANSPORT NXT – naturalny, wolny od chemikaliów system enzymów, którego zadaniem jest utrzymać wkładkę świeżą, oraz bezzapachową.
  • Wyprofilowanie wkładki do butów – zapewniające wygodę.
  • Wyprofilowanie pięty buta – właściwie wyprofilowana pięta buta dobrze obejmuje stopę i zapobiega ruszaniu się piety wewnątrz buta.
  • Pasek obejmujący buty nad kostką – ma to samo przeznaczenie co profilowanie pięty – ma pomagać dobrze trzymać pietę wewnątrz buta.
  • Boczne usztywnienie buta – pomaga w lepszym przekazaniu siły na narty. Bardzo ważne dla osób które mają skłonność do skręcania się stopy w kostce.
  • Osłony przeciwśnieżne na butach – osłaniają przód buta tam gdzie są sznurowadła. Zapobiegają przenikaniu śniegu i wilgoci do buta.
  • Zaczep do mocowania  stuptutów ochraniaczy przeciwśnieżnych – – dotyczy to tylko butów turystycznych i backcountry.
  • Buty sportowe do nart biegowych
    Wybieramy zależnie od stylu albo do stylu klasycznego albo do stylu dowolnego. Są też buty combi przeznaczone do uprawiania obu stylów- pamiętajmy jednak, że jest to kompromis który nie będzie rozwiązaniem optymalnym.

Buty a system wiązań SNS czy NNN

Buty pasują tylko do jednego systemu wiązań – nie da się używać innych wiązań niż właściwe. Istnieją nst. typy wiązań. 

  • Wiązanie w systemie NNN
  • Wiązania NNN backcountry
  • Wiązania w systemie N75 (trzy bolce)

 

  • Wiązania SNS Profil
  • Wiązania SNS Pilot
  • Wiązania SNS backcountry czyli X-Adv

Oba systemy NNN i SNS są równorzędne – nie da się twierdzić by któryś był lepszy lub gorszy.
Obecnie buty w systemie NNN produkują: Fischer, Alpina i Rossignol.

System NNN obecnie wydaje się być bardziej popularny niż SNS.
Buty w systemie SNS produkują: Salomon, Atomic, Botas.

NN75, NNN, NNN BC, SNS Profil, SNS Pilot

Oba systemy NNN i SNS są równorzędne – nie da się stwierdzić by któryś był lepszy lub gorszy.
Buty w systemie NNN produkują: Fischer, Alpina i Rossignol.
System NNN obecnie wydaje się być bardziej popularny niż SNS.
Buty w systemie SNS produkują: Salomon, Atomic, Botas.

Dyskusję na temat SNS czy NNN możesz znaleźć > tu
Systemy wiązań do nart biegowych

Dobór rozmiaru butów do nart biegowych

Buty dobieramy uwzględniając jedne grube skarpety.
Buty do nart biegowych zazwyczaj „pasują” te o jeden numer większe od naszych zwykłych butów.
Istnieje kilka sposobów sprawdzenie właściwego rozmiaru obuwia: – odrysować stopę na kartce następnie zmierzyć największą odległość (od dużego palca do środka końca pięty), dodać ok. 0,5-1cm. Na tej podstawie wyszukać w naszej tabeli rozmiarów obuwia najbliższą temu wymiarowi długość wkładki.

– zmierzyć długość wkładki w jednym ze pasujących butów (o podobnym fasonie) Wynik odnaleźć w tabeli rozmiarów.
– zmierzyć długość stopy za pomocą linijki pamiętając, że wkładka buta powinna być większa o około 0,5 cm od stopy w skarpetce. Wynik odszukać w tabeli rozmiarów
O czym należy pamiętać przy wyborze rozmiaru obuwia?
– rozmiary obuwia sportowego różnią się od obuwia wizytowego. Rozmiary sportowe są około jeden rozmiar większy od obuwia tradycyjnego. Wybierając obuwie wizytowe na podstawie sportowego należy tę różnicę uwzględnić.
– Wielkość stóp zmienia się w miarę upływu czasu i narastającego zmęczenia, dlatego długość stopy należy mierzyć przy jej średnim zmęczeniu.
– rozmiar obuwia należy dobrać z odpowiednim naddatkiem – zgodnie z fachowymi opracowaniami wynosi on około 5% długości stopy.

Mężczyźni
długość stopy mm

  rozmiar UK   

  rozmiar EUR  

251
6
39,5
256
6,5
40
260
7
40,5
264
7,5
41
268
8
42
272
8,5
42,5
276
9
43
280
9,5
44
284
10
44,5
288
10,5
45
293
11
45,5
297
11,5
46
302
12
47
306
12,5
47,5
310
13
48
316
14
49
323
15
50
 
Kobiety

długość stopy   

  rozmiar UK   

  rozmiar EUR  

224
3
35,5
229
3,5
36
233
4
37
238
4,5
37,5
242
5
38
247
5,5
39
251
6
39,5
256
6,5
40
260
7
40,5
264
7,5
41
268
8
42

 

Wiązania do nart biegowych – porady

Wiązania do nart biegowych produkowane są w kilku systemach i dlatego nie każde buty pasują do każdego wiązania. Wybór określonego sytemu wiązań warunkuje wybór butów takim samym systemie i odwrotnie.
Obecnie występują 3 systemy wiązań do nart biegowych:
system NNN
system SNS
system NN75

Wiązania do nart biegowych sytem NNN  (New Nordic Norm)

Wiązania systemu NNN produkowane są przez norweską firmę Rotefella, pod marką własną oraz na zamówienie Fischera i Rossignola pod marką tych firm.

Zasada działania: belka z przodu buta mocowana jest w osiowej szczelinie wiązania. Stabilność i kontakt stopy z nartą wzmacniają dwie prowadnice, którym kształtem odpowiadają rowki w podeszwie buta.

W systemie NNN wytępują:
wiązania do nart biegowych turystyczne
wiązania do nart backcountry
wiązania do nart biegowych sportowe wyczynowe (do techniki klasycznej i łyżwowej) R4 Skate, R4 Classic

Płyta montażowa NIS
Obecnie coraz częściej narty mają fabrycznie zamontowaną płytę montażową NIS (Nordic Integrated System). Jest ona zintegrowana z nartą – zespolone bez użycia wkrętów. Dzięki temu uzyskuje się optymalny przekaz sił z nóg na nartę. Integracja płyty z nartą eliminuje problem usztywnienia narty i utraty elastyczności, co zawsze jest skutkiem przykręcenia płyty. Narta zachowuje elastyczność zarówno w fazie odbicia, jak i fazie poślizgu. Montaż wiązania w tym systemie jest łatwy – wiązanie nasuwa się na płytę i blokuje w odpowiednim miejscu.


Płyta montażowa NIS – zastępcza do mocowania wkrętami.

Na zdjęciu widoczna fabrycznie zamontowana płyta NIS. Zobacz też informacje o płycie NIS  przeznaczonej do montażu w serwisie > link

Buty w systemie NNN produkuje Alpina Sports, Madshus, Rossignol oraz (od 2007 roku) Fischer.

Płyta NIS pozwala na przesuwanie wiązania w przód lub w tył. Umożliwia to zmianę położenia środka ciężkości ciała w stosunku do narty. Dzięki temu można każdorazowo dostosowywać właściwości sprzętu do techniki biegu i panujących warunków śniegowych.
W biegu techniką klasyczną na wymagającej trasie, z odcinkami o dużym nachyleniu oraz przy zlodowaciałym śniegu należy przesunąć wiązanie nieco do przodu. Wzmacnia to siłę odbicia i pomaga przy podbiegach.
Przesunięcie wiązania w tył daje z kolei dobry efekt na trasach łatwych i raczej płaskich. Nadaje to nartom lepszy poślizg, a tym samym pozwala osiągać większe prędkości. Możliwość regulacji położenia wiązania pozwala dostosowywać sprzęt do indywidualnych wymagań również przy biegu techniką łyżwową.
Można także jedno wiązanie używać do wielu par nart.
Płyta NIS dostosowana jest wyłącznie do wiązań NNN. Zanim zakupisz buty zobacz czy Twoje narty mają płytę NIS.

Uwaga !
Ponieważ nie wszystkie narty mają fabrycznie zamontowaną płytę NIS – aby umożliwić montaż wiązań do nart bez płyty – Rotefella produkuje dwuczęściową płytę NIS montowaną do narty za pomocą wkrętów.

Na zdjęciu widoczna fabrycznie zamontowana płyta NIS. Zobacz też informacje o płycie NIS  przeznaczonej do montażu w serwisie > link 

Płyta montażowa NIS – zastępcza do mocowania wkrętami.

Wiązania do nart biegowych sytem SNS (Salomon Nordic System)

Wiązania SNS nie różnią się zasadniczo od systemu NNN zwykły użytkownik nie odczuje większych różnic. W odróżnieniu od NNN w systemie SNS Salomona występuje jedna, szeroka prowadnica.

Czego nie ma w systemie NNN a jest w SNS
Mocowaniami na dwie belki (seria Pilot w systemie SNS). Pierwsza belka jest zaczepem i osią obrotu a druga belka swobodnie wchodzi w szczelinę.

Oba systemy dają podobny efekt najlepiej więc wybrać najpierw model buta, a dopiero potem wiązanie i w ten sposób rozstrzygnąć o wyborze systemu.

Buty w systemie SNS –  Salomon, Botas, Atomic

W systemie SNS wytępują:
SNS Profil (z jedna belką) – wiązań standardowe turystyczne i rekreacyjne.
X-Adventure – wiązania back country
SNS Pilot (z dwiema belkami) – grupa wyspecjalizowanych wiązań, sprawdzających się świetnie zwłaszcza w technice łyżwowej. Są to wiązania używane głównie przez zawodników.

W butach z serii Pilot w podeszwie montowane są dwie belki (nie jedna – jak w serii Profil) – jedna w czubku buta, druga – parę centymetrów za nią. Drugą belkę, znajdującą się w miejscu, gdzie stopa podczas biegu się unosi.
Przewaga wiązań do techniki łyżwowej serii Pilot nad wiązaniami serii Profil polega na tym, że posiadają one dwa punkty mocowania, co dodatkowo stabilizuje nartę.


System NN75, czyli Nordic Norm 75 mm
Wiązania NN75 z trzema bolcami, były niegdyś bardzo popularne. System ten poprzedzał wprowadzenie przez Rottefellę w 1990 r. nowego systemu NNN.

Wielką zaletą wiązań systemu NN75 jest ich duża trwałość i odporność na uszkodzenia, wadą, że buty w tym systemie muszą „wyginać się w dziobie” co powoduje ich szybsze zużycie.
Pod pewnymi warunkami nadają się do zastosowania przy jeździe telemarkiem. Ten system wiązań nadal bywa stosowany przez część miłośników narciarstwa back country.

 

Wiązanie do nart biegowych NN75

Wiązane telemarkowe do nart NN75 3 kołki Rotefella

 

Wiązane telemarkowe do nart NN75 3 kołki Rotefella

 

 

Wiązanie telemarkowe Voille 3 pin z kablem  

 

Okulary na narty biegowe

 Okulary na narty biegowe to konieczność – mają chronić oczy przed:

  • zbyt silnym promieniowaniem słonecznym
  • ewentualnymi urazami spowodowanymi  np przez gałęzie
  • wiatrem
    Przede wszystkim mają chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB wytępuje nawet przy pochmurnej pogodzie, wiatrem i ewentualnymi uderzeniami gałęzi. Dobre okulary polaryzacyjne poprawiają widoczność, zwłaszcza przy pochmurnej pogodzie. Przydatne są okulary o wymiennych szybkach, np. żółte szkła podnoszą kontrast przy słabej widoczności. Powinny zapewniać dobrą wentylację tak aby nie ulegały zaparowaniu. Oprawki powinny być wyłożone miękką podkładką chroniącą twarz i posiadać pasek elastyczny zamiast zauszników lub wymienny z zausznikami lub pasek do zamocowania. Dobrym rozwiązaniem jest uchylna szybka.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl